Ułatw sobie pracę z WordPressem – lista pluginów

WordPress jest dobrym CMS-em dla stron nie tylko typowo blogowych. Jednak ponieważ tworzony był z myślą o blogach, brakuje mu kilku opcji, które dobry CMS powinien posiadać. Na całe szczęście możemy zainstalować pluginy, które dodadzą nam brakujące funkcje.

Poniżej przedstawiam listę pluginów, które zazwyczaj instalujemy naszym klientom, a które podwyższają efektywność pracy z WordPressem.

1. Intuitive Custom Post Order

icpo_screen

Plugin ten pozwala na zmianę kolejności stron lub wpisów poprzez “przeciągnij i upuść” (drag and drop) bezpośrednio na liście. Trzeba tylko pamiętać, aby w ustawieniach zaznaczyć dla jakich elementów (strony/wpisy/kategorie) ta opcja ma być dostępna.

Do strony pluginu

2. Duplicate post

clone

Jeśli masz dużo podstron o podobnym schemacie, z podobną treścią (na przykład podstrony ofert) – możesz się wspomóc pluginem do duplikowania postów. Jak sama nazwa wskazuje, plugin klonuje stronę/wpisy wraz ze wszystkimi ustawieniami, jak szablon, tagi czy kategorie. W przypadku stron, można też duplikować razem z podstronami, które posiada – trzeba tylko zaznaczyć taką opcję w ustawieniach. Pomimo, że plugin nie był dawno aktualizowany, w dalszym ciągu działa. Patrząc na forum wtyczki, autor całkowicie go nie porzucił. Można mieć w takim razie nadzieję, że jeśli przestanie działać przy którejś aktualizacji WordPressa, to zostanie ona naprawiona.

Do strony pluginu

3. CMS Tree Page View

ptv_screen

Gdy masz tylko kilka podstron na swojej stronie, domyślna lista nie stanowi problemu. Jednak gdy posiadasz mocno rozbudowaną stronę, znalezienie podstrony, którą chcesz zaktualizować to nie lada wyzwanie. Jasne, możesz skorzystać z wyszukiwarki, ale większość ludzi i tak szuka na liście. Też tak robię ;o) Tutaj bardzo przydaje się plugin CMS Tree Page View, który tworzy nam drzewko naszej strony. Lista jest pełna, zwięzła i jeśli chcemy zobaczyć podstrony – wystarczy rozwinąć listę. Z tego poziomu możemy też zmienić kolejność, przejść do edycji czy podejrzeć stronę. Dodatkowo etykietki wyraźnie pokazują status strony. Naprawdę polecam przy bardziej rozbudowanych stronach.

Do strony pluginu

4. WP Media Folder

wpmediafolder

O bibliotece mediów po jakimś czasie można powiedzieć jedno: śmietnik. Znalezienie czegokolwiek gdy mamy jeden wielki worek jest problemem. Tu nawet wyszukiwarka nie pomoże gdy szukamy obrazu, bo zazwyczaj nie wiemy jak się nazywa. Tutaj warto zaopatrzyć się w plugin, który pozwoli nam tworzyć foldery w bibliotece, tak jak robimy to na komputerze. To jest coś czego najbardziej brakuje mi w WordPressie. Na szczęście jest plugin WP Media Folder, który służy właśnie do tego. Nie jest to darmowy plugin, ale jest niesamowicie przydatny.

Do strony pluginu

5. Enhanced Media Library

Jeśli chcesz podobnej funkcjonalności co przy WP Media Folder, ale w opcji “za darmo”, możesz wykorzystać plugin Enhanced Media Library. Opiera się na tej samej zasadzie co WP Media Folder, czyli przypisywanie mediów do kategorii, jednak jest trochę bardziej pracochłonny w użyciu. Nie ma w darmowej wersji możliwości, żeby zaznaczyć kilka elementów i przypisać je na raz do wybranej kategorii. Pomimo tego, ten plugin pomoże Ci w organizowaniu mediów.

Do strony pluginu

6. Black Studio TinyMCE Widget – nieaktualne

tinymce_screen

Masz sidebar na stronie? Być może chcesz dodać widget blok tekstowy, w którym umieścisz informacje o sobie wraz z linkami do portali społecznościowych itp. Dodawanie tekstu w takim bloku tekstowym nie wygląda tak jak przy edycji strony gdzie masz te wszystkie przyciski. Tutaj jeśli chcesz dodać link, musisz wpisać odpowiedni kod HTML. Nawet jeśli znasz HTML, to wpisywanie tych wszystkich dodatkowych znaków jest niepotrzebne. Wystarczy zainstalować plugin Black Studio TinyMCE Widget i możesz dodawać/edytować tekst, tak jak to robisz przy edycji stron.

Po wielu latach ta funkcjonalność została dodana bezpośrednio do WordPressa  i nie ma potrzeby instalacji zewnętrznego pluginu. Niemniej jednak ten plugin przez wiele lat ułatwiał pracę w WordPressie i autorzy zasługują na podziękowanie i pamięć.

Do strony pluginu 

Znasz jakiś plugin, który pomaga Ci w pracy z WordPressem i powinien się znaleźć na tej liście? Daj znać w komentarzach.

0 0 vote
Article Rating