Mówią użyj PHP – ale o co chodzi?

Utworzyłeś  już kiedyś jakąś prostą stronę html. Chciałbyś zrobić coś, a wszyscy mówią “użyj PHP”. Nie wiesz o co chodzi i jaka jest różnica w porównaniu z html?

Żeby wykorzystać niektóre funkcje PHP, nie musisz być specjalistą w tej dziedzinie. Warto natomiast poznać same podstawy.

Podstawy podstaw

1. Serwer

Aby można było skorzystać z PHP musisz posiadać serwer, który go obsługuje. W tej chwili przeważająca większość serwerów go posiada. Czasem niektóre funkcje wymagają minimalnej wersji PHP. Dlatego też bezpiecznie jest przyjąć i sprawdzić czy serwer posiada wersję PHP minimum 5. Można też pokusić się o instalację serwera lokalnego u siebie na komputerze. Do tego można wykorzystać program XAMPP.

2. Rozszerzenie pliku

Jeśli do tej pory zapisywałeś pliki w roszerzeniu .html lub .htm, to żeby kod php został wykonany przez serwer musisz je zapisywać w rozszerzeniu .php. Jeśli tego nie zrobisz, kod php po prostu wyświetli się na stronie bez przetworzenia.

3. Podgląd zmian

O ile pliki html mogłeś do tej pory otwierać w przeglądarce bezpośrednio ze swojego komputera, o tyle pliki php muszą być najpierw wgrane na serwer. Spowodowane jest to tym, że są one “przetwarzane” przez serwer i dopiero po takim przetworzeniu wyświetlane w przeglądarce.

4. Blok otwierający

Mając kod html w pliku, jakoś trzeba powiedzieć serwerowi, że teraz ten fragment to jest php. Służy do tego blok <?php ?>. Możesz go umieścieć w kilku miejscach. Nie jest tak, że dozwolony jest tylko jeden taki blok w pliku. Gdy serwer widzi <?php oznacza do dla niego: “ok od tej pory wszystko co znajdę po tych znakach mam traktować jako php i przetworzyć”. Jak natrafi na znaki ?> to sobie myśli “aha to jest koniec tego bloku, dalej mam tego nie przetwarzać”.

Istotne jest, aby kod znajdujący się w takim bloku, był zgodny ze składnią PHP. Jak ona wygląda, co jest czym – jeśli chcesz dokładnie to poznać poszukaj jakiegoś kursu PHP. Jest ich mnóstwo w internecie. Temat ten na pewno nie jest do ogarnięcia w jednym poście ;o)

Przykładowe wykorzystanie

Oczywiście jeśli chciałbyś rozwiązać bardziej złożone problemy czy potrzeby, poznanie podstaw języka PHP będzie konieczne w celu choćby zrozumienia jak użyć znaleziony kod w internecie. A tu kilka praktycznych przykładów wykorzystania PHP:

0 0 vote
Article Rating