Co to jest HTTP/2, co zmienia i czy jest Ci potrzebny

HTTP/2 jest następcą leciwego już protokołu HTTP/1. Leciwego, bo jego ostatnia aktualizacja była w 1997 roku. Nowa wersja protokołu ma być lepsza i szybsza. Czyli to czego się oczekuje po nowych wersjach. Zdania jak zwykle są podzielone, ale dla zwykłych ludzi to bez znaczenia, bo HTTP/2 wspomoże Twoje wysiłki w walce o pozycję wyszukiwarek (SEO) i przyspieszy stronę.

Wymagania HTTP/2

1. Serwer

Protokół HTTP/2 jest na tyle nowy, że nie wszystkie firmy hostingowe go wspierają. Zapewne utrzyma się to jeszcze wiele miesięcy. Możesz sprawdzić czy Twoja strona wspiera protokół poprzez wykonanie testu http2.

2. Certyfikat SSL

W specyfikacji samego protokołu nie ma informacji, że certyfikat SSL jest absolutnie, kategorycznie wymagany. Rzeczywistość jednak jest czymś innym i obecnie strona musi być uruchomiona poprzez https:// jeśli chce skorzystać z dobrodziejstw protokołu. Niektóre firmy hostingowe oferują możliwość uruchomienia darmowego certyfikatu SSL.

3. Przeglądarka internetowa

Dwa powyższe punkty, to rzeczy, o które musisz zadbać po swojej stronie. Jednak użytkownik, który wchodzi na stronę musi korzystać z przeglądarki, która wspiera protokół HTTP/2. Na stronie caniuse.com możesz sprawdzić, które przeglądarki go wspierają i porównać ze statystykami odwiedzin Twojej strony.

Co się stanie gdy przeglądarka użytkownika nie wspiera HTTP/2?

Otworzy się strona, ale za pomocą poprzedniego protokołu. Na pewno nie będzie takiej sytuacji, że użytkownik zobaczy błąd lub biały ekran. Patrząc na statystyki caniuse.com i tak będzie to dotyczyło mniej niż 20% użytkowników.

W czym HTTP/2 jest lepszy od HTTP/1

Strona internetowa z certyfikatem SSL, będzie ładować się wolniej niż strona bez niego. Jednak to opóźnienie zostanie skompensowane dzięki użyciu protokołu HTTP/2.

Najważniejszą zaletą nowego protokołu jest zmiana sposobu pobierania przez przeglądarkę plików strony. Używając analogii, w protokole HTTP/2 uruchomione są wszystkie kasy w Twoim ulubionym markecie. Do tej pory w protokole HTTP/1 wszystkie pliki otwieranej strony musiały pojedynczo przejść przez jedną kasę i każdy z nich musiał poczekać na swoją kolej zanim pobierze się na komputer użytkownika. Teraz wszystkie kasy są otwarte jednocześnie, co pozwala na pobranie wielu plików naraz, dzięki czemu strona ładuje się dużo szybciej.

Jak wygląda optymalizacja stron internetowych w HTTP/2?

Ponieważ możliwe jest pobieranie wielu plików naraz, to zasada łączenia wszystkich plików CSS czy JS nie jest już niezbędna. Nadal należy przeprowadzać minifikację i kompresję, ale nie trzeba ich łączyć w jedną wielką paczkę. Tu znowu mamy teorię, ale praktyka pokazuje coś innego.

Przeprowadzono kilka testów*, które pokazały, że jak wszystko w informatyce, to zależy. Zależy z ilu i jakich plików składa się strona. Konkluzja jest jedna. Nadal warto grupować pliki w paczki tam gdzie jest to logiczne. To, że przy HTTP/2 możliwe jest pobieranie wielu plików naraz, nie oznacza, że powinno ładować się teraz setki małych plików JS.

* artykuły w tym temacie po angielsku – “JS packaging”“The Right Way to Bundle Your Assets for Faster Sites over HTTP/2”

Czy HTTP/2 jest niezbędny?

Jeśli posiadasz stronę internetową wraz z certyfikatem SSL i zależy Ci na szybkiej stronie internetowej, to tak. Warto na pewno sprawdzić przy przedłużaniu hostingu o kolejny rok lub zakupie nowego serwera, czy usługodawca już wspiera HTTP/2 (lub ma plany). Nawet jak teraz jeszcze nie używasz certyfikatu SSL, to niedługo może zaczniesz. W idealnym świecie ruch w internecie powinien być w całości szyfrowany, a poza tym Google lubi strony z SSL-em i bierze go pod uwagę przy pozycjonowaniu.

Hosting z HTTP/2

Jeśli potrzebujesz szybkiego hostingu z dyskami SSD, który wspiera HTTP/2  to polecamy i używamy:

  • JCHost – sprzętowo dopasiony z genialnym ludzkim supportem. A z kodem JCHOST-AIOC-10 dostaniesz 10% rabatu.
0 0 vote
Article Rating