Zdjęcia na stronę www za darmo

Internet to kopalnia darmowych materiałów i wcale nie mam na myśli wątpliwej jakości i legalności internetowego podziemia, ale legalne darmowe materiały do użytku komercyjnego. Rzeczy piękne i użyteczne, które znajdują się na wyciągnięcie ręki jeśli się wie czego i gdzie szukać.

Ponieważ takich perełek mam w zanadrzu całkiem sporo, postanowiłam podzielić je tematycznie. W dzisiejszym wpisie zajmę się więc zdjęciami, które potrafią doprawić do smaku każdą treść.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią licencji :]

Jednak zanim zasypię was linkami, kilka słów o licencjach, ponieważ wszystko co jest za darmo paradoksalnie ma swoją cenę. Dawno też już minęły czasy kiedy internet był niczym dziki zachód gdzie wolno było wszystko i wszędzie, i gdzie porządek mogło zaprowadzić chyba tylko Siedmiu Wspaniałych. Dzisiaj trzeba przynajmniej w minimalnym stopniu wiedzieć jak zadek swój chronić.

Licencje Creative Commons

W przypadku darmowych zdjęć spotkamy się najczęściej z licencją Creative Commons która ma 4 rodzaje z czego pierwszy pojawia się we wszystkich pozostałych licencjach:

32px-cc-by-new-whiteUznanie autorstwa (ang. Attribution) – Ten rodzaj licencji pozwala na praktycznie wszystko pod warunkiem, że umieścimy informację o twórcy. Innymi słowy możemy kopiować zdjęcie, dystrybuować, wyświetlać, przerabiać pod warunkiem, że wyraźnie napiszemy kto jest autorem utworu. W dobrym tonie jest również podać link do strony autora :-)

32px-cc-nc-whiteUżycie Niekomercyjne (ang. Noncommercial) – Licencja ta pozwala nam na dokładnie to samo co licencja z uznaniem autorstwa ale tylko w celach niekomercyjnych. Cele niekomercyjne to takie, z których nie czerpiemy żadnych korzyści majątkowych.

32px-cc-nd-whiteBez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works ) – Krótko mówiąc możemy kopiować, dystrybuować i wyświetlać dane zdjęcie ale nie możemy go w żaden sposób przerabiać.

32px-cc-sa-whiteNa Tych Samych Warunkach (ang. Share Alike) – To znaczy, że jeśli użyjemy zdjęcia do wykonania np. fotomontażu to musimy go udostępnić szerszej publice za darmo na takiej samej licencji co plik źródłowy. Podobnie jest w przypadku udostępnienia, wyświetlania i kopiowania niezmienionego dzieła.

To tyle jeśli chodzi o absolutne minimum w zakresie licencji, pamiętajcie aby zawsze, powtarzam ZAWSZE sprawdzić licencję zanim użyjecie czyjegoś zdjęcia na swojej stronie www, zwłaszcza jeśli jest to wasza firmowa strona:-)

Flickr – nieprzerwany strumień fotografii

Źródłem zdjęć wszelakiej maści jest serwis flickr a zwłaszcza jego część poświęcona wyłącznie zdjęciom na licencji CC (Creative Commons) gdzie Przy odrobinie cierpliwości znajdziemy dobrzej jakości zdjęcia takie jak to w nagłówku autorstwa Horia Varlan

Z racji tego ze zdjęcia na Flickr są w przeważającej większości wykonane przez amatorów najlepiej będą się sprawdzać jako zdjęcia ilustrujące wpisy na blogu. Jeśli potrzebujesz czegoś lepszej jakości i bardziej stylowego sprawdź koniecznie następny wpis – Doskonałej jakości zdjęcia stockowe za darmo.

0 0 vote
Article Rating