Struktura strony internetowej – jak zacząć?

Jedną z podstawowych kwestii, z jaką przyjdzie się nam zmierzyć przy tworzeniu własnej strony internetowej, jest jej struktura, zwana również mapą strony.

Dobrze przygotowana struktura strony potrafi ułatwić życie zarówno twórcy jak i odwiedzającemu naszą stronę.

Wyobraźmy sobie nasze biurko w dzień przed udaniem się na kilkutygodniowy urlop. Pod naszą nieobecność będzie z niego korzystać przypisana na zastępstwo osoba. Od tego, w jakim stanie pozostawimy biurko, zależeć będzie skuteczność naszego zastępcy.

Podobnie jest ze stroną internetową, możemy powrzucać wszystko na jedną stronę, lub zakopać istotne informacje w gąszczu linków, możemy również posegregować konkretne zagadnienia w jasno opisany sposób. Jeśli nie zamierzamy celowo torturować użytkownika utrudnianiem dotarcia do informacji, to w naszym najlepiej pojętym interesie jest tak zaplanować stronę, aby każdy był w stanie odnaleźć informację której szuka.

Społeczność internetowa należy do niecierpliwych, nie łudźmy się więc, że ktoś będzie poświęcał więcej niż absolutnie konieczną ilość czasu, aby dotrzeć do informacji. Jeśli droga do niej będzie nie jasna, lub zbyt długa, to użytkownik może dojść do wniosku że szybciej znajdzie odpowiedź w google i po prostu wyłączy stronę.

W planowaniu struktury ważny jest umiar, z pewnością na jednej podstronie możemy nie zmieścić wszystkiego co chcielibyśmy przekazać, ale też nie ma potrzeby tworzenia osobnej strony dla każdych dwóch linijek tekstu. Dlatego dobrze jest choć szkicowo zaplanować ilość i jakość treści umieszczanej na stronie. Wtedy będzie nam łatwiej ułożyć strukturę i jednocześnie wypełnić ją treścią.

Jak się do tego zabrać? Oto proste ćwiczenie:

Przypuśćmy że zajmuję się renowacją mebli drewnianych, mam sporo zleceń a grono klientów powoli zaczyna wykraczać poza grono znajomych. Najwyższy czas pomyśleć o stronie.

W pierwszej kolejności zastanawiam się nad tym co chcę na swojej stronie umieścić.

Na pewno kontakt, bo chcę żeby ludzie do mnie trafiali, przydało by się również kilka słów o mojej działalności ponieważ jest nie tylko moja praca ale i pasja.

Mogę też wyszczególnić czym dokładnie się zajmuję aby było od razu wiadomo co leży w zakresie moich umiejętności.

Fajnie by było również mieć galerię, aby móc zaprezentować dotychczasowe realizacje.

Galerię mogę podzielić na kategorie ponieważ posiadam dużo zdjęć do umieszczenia na stronie.

Tym prostym sposobem stworzyłam strukturę swojej strony, a wygląda ona następująco:

  1. O firmie
  2. Oferta
  3. Galeria
    1. komody
    2. stoły
    3. krzesła
  4. Kontakt

Teraz pozostaje mi już tylko wypełnienie zakładek treścią, i voila!!

0 0 vote
Article Rating