Strona www za darmo – plan działania

Zanim zabierzemy się za budowanie strony internetowej własnym kosztem czyli innymi słowy za darmo. Dobrze jest przygotować sobie plan działania.

Przygotuj się

Ktoś kto kiedykolwiek robił zakupy ten wie, że dobrze jest iść do sklepu z listą zakupów. W przeciwnym razie, będziemy się chaotycznie plątać po sklepie, pokonując niekończoną ilość nadprogramowych kilometrów i zakupy które mogły trwać piętnaście minut, trwają co najmniej godzinę. A i tak, tuż po opuszczeniu kasy, okazuje się, że o połowie rzeczy zapomnieliśmy. Podobnie jak wiedząc że za chwilę do torby wsadzimy arbuza, nikt przy zdrowych zmysłach nie wsadzi tam najpierw jajek. Tak samo ma się sprawa ze stroną internetową.

Szybciej nie znaczy lepiej

Często zdarza się, że chęć jak najszybszego ukończenia strony internetowej, skłania nas do wybrania drogi na skróty. Ciężko jest się wtedy powstrzymać od natychmiastowego rozpoczęcia projektu i wymyślania treści pod drodze. Warto jednak pamiętać że znacznie łatwiej i szybciej robi się stronę od nowa niż przerabia częściowo złożony projekt. W takich wypadkach dużo łatwiej jest popełniać błędy, które z kolei mogą sprawić że oglądający szybko opuści naszą stronę. Dlatego im więcej zaplanujemy i przemyślimy na samym początku tym szybciej i lepiej złożymy swoją stronę internetową.

Niezależnie od tego czy mamy zamiar użyć gotowych darmowych szablonów stron, czy będzie ona oparta na darmowym systemie cms, czy będzie zaprojektowana i złożona przez nas od zera. Zaczynanie bez solidnego planu w większości wypadków skończy się zmarnowanym czasem i marnymi efektami.

Od czego zacząć?

Usiądź wygodnie w fotelu, lub przy biurku, z czystą kartą papieru i ołówkiem. Postaraj się jak najdokładniej odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Do czego potrzebuję strony internetowej
  • Jaką moja strona internetowa ma spełniać rolę
  • Jakich narzędzi użyję do budowy swojej strony
  • Ile mogę poświęcić czasu na przygotowanie swojej strony internetowej
  • Dla jakich odbiorców będzie przeznaczona moja strona
  • Kto będzie odpowiedzialny za dokonywanie zmian na stronie

Szczera odpowiedź na te pytania z pewnością ułatwi przygotowanie dobrej mapy strony. Będziemy też w stanie określić czy nasza strona będzie często aktualizowana, a co za tym idzie czy warto ją opierać na systemie zarządzania treścią. Jeśli naszą stronę mają odwiedzać osoby starsze to warto jest pomyśleć o wykorzystaniu większej i czytelniejszej czcionki. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu lub nie znamy się na składaniu stron internetowych wtedy lepiej oprzeć swoją stronę na jednym z darmowych systemów, np. WordPress

0 0 vote
Article Rating