Strona www za darmo – czy to możliwe?

Istnieje powszechne przekonanie, że jeśli sami coś zrobimy, to mamy to za darmo. Kto nie pomyślał lub usłyszał raz czy dwa w sklepie “A to można zrobić samemu, wystarczy kawałek drewna, gwoździe i będzie. Zaoszczędzimy.” lub “To się uszyje”. Chyba w każdej dziedzinie życia powstał przynajmniej jeden poradnik typu “Zrób to sam”.

Zrobię to sam, będzie za darmo?

Oczywiście jeśli mamy trochę czasu i samozaparcia możemy wykonać taką stronę sami. Jest wiele dostępnych darmowych systemów i szablonów do nich wraz z instrukcją instalacji i konfiguracji. Wystarczy poświęcić trochę czasu na wyszukanie aplikacji, która będzie nam najbardziej odpowiadać i spełniać nasze oczekiwania. Na pewno wtedy nikomu nic za to nie zapłacimy. Najpopularniejsze z nich przedstawimy w późniejszych artykułach.

Należy jednak uważać i czytać dokładnie licencje! Wielu programistów lub autorów szablonów udostępnia coś za darmo ale pod pewnymi warunkami. Zazwyczaj dołączona jest dokładna licencja, a najważniejsze punkty dodatkowo są jeszcze wyróżnione. Jednym z najczęstszych warunków licencji jest pozostawienie w stopce informacji o autorze wykorzystanego elementu i linku do jego strony domowej.

W sieci jest wiele oprogramowań open source za które nie trzeba płacić. Jeśli nie znajdziemy takiego, które spełniałoby nasze wymagania, możemy spróbować własnych sił i zbudować je od podstaw. Sieć internetowa jest pełna różnego rodzaju kursów HTML, PHP, ASP, JS w zależności co konkretnie chcemy wykorzystać do wykonania naszej strony.

A za co tak naprawdę zapłacimy?

Nawet jeśli wykonamy stronę sami, znajdziemy odpowiadające nam darmowe oprogramowanie, to jest coś czego na początku niewiele osób sobie uświadamia. Posiadanie strony internetowej to nie jest tylko wygląd, oprogramowanie czy kod którego nie widać.

Serwer

Stronę www należy jeszcze umieścić na serwerze w firmie hostingowej. Jest kilka firm, które udostępnia miejsce na swoim serwerze za darmo – wystarczy dobrze poszukać. Jednak umieszczanie strony na tego typu serwerze wiąże się z inną formą zapłaty. Większość firm udostępniając przestrzeń na stronę www dodaje nam “bonus” w postaci reklam, których nie możemy wyłączyć. Pamiętajmy, że zyski z tych reklam czerpie właśnie ta firma i to jest nasza opłata za serwer. Należy zastanowić się, czy chcemy aby zyski z reklam wpływały do firmy hostingowej czy do naszej kieszeni. Jeśli oczywiście zdecydujemy się na reklamy, bo miejmy świadomość, że nie podnoszą one atrakcyjności naszej strony. Jeśli nie robi nam to wielkiej różnicy, to możemy mieć i serwer za darmo – w końcu nie płacimy za niego z własnych pieniędzy, ale też nie czerpiemy zysków z reklam.

W przypadku jeśli gotowi jesteśmy zapłacić za serwer to możliwości jest o wiele więcej. Firmy hostingowe prześcigają się w tej chwili w promocjach i konfiguracjach więc można znaleźć propozycję na naszą kieszeń. Abonament zazwyczaj jest roczny, a niektóre firmy udostępniają również opłatę miesięczną. Jednym z atutów płatnych serwerów jest pomoc techniczna, która często jest potrzebna jeśli jest to  nasz pierwszy kontakt z danym serwerem oraz większa niezawodność w porównaniu z darmowymi serwerami.

Domena

Kolejną opcjonalną opłatę roczną należy wnosić za domenę.

Domena jest to adres internetowy, który jest wpisywany przez użytkowników aby wejść na naszą stronę. Najlepiej jeśli jest to nazwa firmy, wyraz lub sformułowanie określające tematykę naszej strony. Wybiera się ją zazwyczaj raz, na samym początku i nie zmienia jej się w trakcie istnienia strony. Głównie dlatego, że jest to jeden z czynników, który identyfikuje stronę w sieci. Dlatego też warto dobrze się zastanowić i przemyśleć co dokładnie ma się znaleźć w naszej domenie.

Skoro wybiera ją się na samym początku dlaczego piszę o niej dopiero teraz? Ponieważ tak samo jak z serwerem można ją mieć w pewnym sensie za darmo. Większość serwerów udostępnia możliwość stworzenia adresu swojej strony w domenach serwera jako subdomena. Często jest ich kilka do wyboru, a ich brzmienie zależy od serwera. Czyli zamiast wykupywać domenę: mojadomena.pl możemy stworzyć ją jako np: mojadomena.domenaserwera.pl. Dostajemy to w ramach posiadanego serwera.

Gównym zagrożeniem wyboru “darmowej” opcji jest brak możliwości przeniesienia się z tą nazwą na inny serwer. Czasem wybrany serwer po pewnym czasie nie spełnia naszych wymagań i w związku z tym przenosimy się na inny. O ile dla wykupionej domeny wystarczy zmienić przekierowanie, o tyle z domeną stworzoną w ramach serwera musimy się pożegnać. Jeśli dany adres był znany wśród użytkowników, to jego strata może wprowadzić zamieszanie. W przypadku kiedy był to adres oficjalnie używany przez firmę to trzeba się liczyć z wymianą wszystkich materiałów na których się znajdował, np: wizytówki, papiery firmowe itd.

Myślę, że w przypadku domeny nie należy brać opcji darmowej, tylko dobrze zastanowić się nad nazwą, wykupić ją i pilnować aby co rok opłacać abonament.

Czas to pieniądz

Poza ewentualnymi opłatami za serwer lub domenę nie musimy płacić za nic pod warunkiem, że zrobimy to sami. Jednak czy tak jest w rzeczywistości to każdy musi odpowiedzieć sobie sam w zależności od swoich własnych możliwości. Nawet jeśli nie zapłacimy pieniędzmi to czymś na pewno. Czym? Głównie czasem. Jest to coś czego nikt nam nie zwróci. Do stworzenia własnej strony, nawet przy użyciu darmowych systemów czy szablonów, potrzebny jest czas. Między innymi do nauki wybranego systemu, jego konfiguracji, poszukiwania odpowiednich materiałów. Jeśli nie mamy na tym polu żadnego doświadczenia należy liczyć, że zajmie nam to więcej czasu niż planujemy.

O czym należy pamiętać?

Nie będę kłamać. O wielu rzeczach. Nie bez powodu mamy webdesigner’ów, webdeveloper’ów, specjalistów od SEO, menadżerów projektów, programistów, analityków i wielu innych. Jednak czy koniecznie my musimy zależy od tego do kogo chcemy dotrzeć z naszą stroną, czy ma ona być hobbystyczna czy ma to być wizytówka naszej firmy.

Pamiętajmy, że jeśli robimy stronę sami, to odpowiedzialność za ewentualne błędy, bezpieczeństwo, wizerunek, dostosowanie do różnych przeglądarek lub rozdzielczości leży po naszej stronie. I jeśli możemy sobie pozwolić na eksperymentowanie i błędy to mam nadzieję, że niniejszy serwis choć trochę pomoże podczas stawiania pierwszych kroków.

0 0 vote
Article Rating