SEO – Zrób to sam: Tytuł, opis i słowa kluczowe.

W drugiej części cyklu „SEO – Zrób to sam” dowiesz się jakie znaczenie ma Tytuł i opis strony. Jak je ustawiać żeby przyniosły najlepszy efekt. Oraz co to są słowa kluczowe i dlaczego ustawiamy je już dla czystej formalności.

Tytuł i opis strony to z punktu widzenia SEO absolutne minimum. Zrozumienie co jest tytułem i opisem strony to najlepsze co możecie zrobić dla waszej strony internetowej. Słowa kluczowe są mniej istotne ale i tak warto o nich wspomnieć. No to do dzieła:-)

Tytuł strony

tytul-strony

Tytuł strony to pierwsza linijka tekstu która wyświetla się w wynikach wyszukiwania, wyświetla się również na pasku tytułu naszej przeglądarki. Na chwilę obecną tytuł strony jest (oprócz nazwy domeny) najbardziej priorytetową rzeczą z punktu widzenia SEO. Jest to pierwsza rzecz którą widzi googlebot gdy trafia na naszą stronę. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad tym co chcemy umieścić w tytule naszej strony.

Tytuł strony powinien jednocześnie w jasny sposób opisywać temat strony jak i zawierać przynajmniej jedno ważne dla nas słowo kluczowe.

Google zaleca aby tytuł strony dla każdej z podstron był unikalny. Tytuły poszczególnych podstron powinny różnić się od siebie przynajmniej jednym słowem. np.
Nazwa Firmy – Nasze produkty
Nazwa Firmy – Kontakt

Optymalna długość tytułu powinna wynosić od 10 do 70 znaków.
Za długi tytuł zostanie automatycznie skrócony w wynikach wyszukiwania.

Opis strony

opis-strony

Opis strony to druga (po tytule) najważniejsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. W wynikach wyszukiwania opis strony wyświetla się bezpośrednio pod tytułem. Chyba, że Google uzna iż inny fragment treści na stronie będzie lepiej pasować do wyszukiwanej frazy.

Opis strony to zazwyczaj dwa lub trzy zdania odnoszące się ściśle do treści na danej stronie. To takie krótkie wprowadzenie do tego co użytkownika czeka po wejściu na stronę. Opis dodaje się do strony niezależnie od treści (jak to się robi opiszę w dalszej części), dlatego możemy tam napisać parę słów, które podsumują treść całej podstrony i jednocześnie zachęcą użytkownika do wejścia na stronę. Treść opisu nie będzie widoczna na stronie, a jedynie w wynikach wyszukiwania.

Podobnie jak w przypadku tytułu, opis powinien być indywidualny dla każdej podstrony. Google nie lubi duplikowania treści, tyczy się to również opisów.

Optymalna długość opisu to 70 – 160 znaków.

Słowa kluczowe

Kiedyś słowa kluczowe miały duży wpływ na wyniki wyszukiwania. Dziś ich znaczenie jest marginalne. Niemniej jednak dobrą praktyką jest uzupełnić listę słów kluczowych, dla każdej podstrony. Słowa kluczowe to zwroty oddzielone przecinkiem które najlepiej opisują zawartość strony w formie pojedynczych wyrazów lub 2-3 wyrazowych zwrotów.

Jak ustawić tytuł i opis strony oraz słowa kluczowe

Jeśli Twoja strona oparta jest na naszym systemie zarządzania treścią {cb_cms}. To edycja wypomnianych elementów jest bardzo prosta. W {cb_cms} można ustawić domyślny tytuł i opis strony w ogólnych ustawieniach. Domyślny tytuł i opis strony wyświetli się na każdej podstronie dla której nie ustawimy indywidualnego tytułu i opisu.

Ponadto, podczas edycji każdej strony, podstrony lub wpisu, na samym dole znajduje się sekcja SEO gdzie możemy ustawić indywidualny tytuł i opis, oraz umieścić słowa kluczowe.

sekcja seo

Jeśli Twoja strona oparta jest na innym systemie CMS poszukaj gdzie możesz zmienić ustawienia SEO. jeśli nie są one łatwo dostępne, zapytaj o nie twórców twojego systemu lub (jeśli jest to WordPress lub Joomla) popytaj znajomych którzy również mają stronę opartą na jednym z tych systemów.

Jeśli Twoja strona nie jest oparta na żadnym systemie zarządzania treścią, zawsze możesz edytować plik strony (*.htm, *.html lub *.php) w dowolnym edytorze tekstu. Wszystkie elementy o których piszę w tym poście powinny znajdować się w jednym miejscu pomiędzy znacznikami 

<head></head>

Prawidłowo uzupełnione powinny wyglądać mniej więcej tak:

<html>
<head>
<title>Miejsce na tytuł strony – do 70 znaków</title>
<meta name="description" content="Miejsce na opis strony, od 70 do 160 znaków">
<meta name="keywords" content="lista słów kluczowych, oddzielona, przecinkami">
</head>
<body>

Warto pamiętać, że każda zmiana dokonana w tytule, opisie lub słowach kluczowych powinna być widoczna na naszej stronie, lub w źródle strony natychmiast, a w wynikach wyszukiwania dopiero po kilku dniach.

Czego nie robić

Oto lista czynności których należy się wystrzegać, jedne z nich nakazuje logika innych zakazuje google:-)

  • nie ustawiaj tytułów które nic nie wnoszą np. „strona1” albo „brak tytułu”
  • nie ustawiaj tytułu lub opisu które nie mają żadnego związku z Twoją stroną
  • nie zapychaj tytułu lub opisu listą słów kluczowych
  • nie wklejaj do okienka z opisem całej treści strony
  • nie umieszczaj listy słów kluczowych w treści, w kolorze tła strony (np., białe litery na białym tle)
5 1 vote
Article Rating