Pojęcia związane ze stroną internetową wyjaśnione łopatologicznie

Nie każdy musi znać pojęcia powiązane ze stroną internetową, ale gdy już myślimy o założeniu strony www, warto rozumieć co się do nas mówi. Postaram się tutaj wyjaśnić niektóre pojęcia w sposób bardzo łopatologiczny ;o)

Co to jest domena?

Jest to adres internetowy pod którym znajduje się strona www.

Weźmy na przykład taką Kryśkę.

Kryśki adres to Warszawa, ulica Jaśminowa. Analogicznie można powiedzieć, że nasz adres to Internet, ulica aiocollective.pl. Ten aiocollective.pl to ta domena.

Jeśli chcemy odwiedzić Kryśkę, to jedziemy do niej do tej Warszawy i znajdujemy ją na ulicy Jaśminowej.
I analogicznie, jeśli chcemy odwiedzić naszą stronę, to otwieramy internet i znajdujemy ją pod adresem aiocollective.pl.

pasekadres

Czyli domena to jest to co pojawia się w pasku adresu w przeglądarce internetowej.

Co to jest serwer/hosting?

Strony internetowe muszą gdzieś fizycznie się znajdować. Gdzieś muszą mieszkać. Kryśka w Warszawie mieszka w domu, a nasza strona internetowa mieszka na serwerze.

Serwer to jest po prostu taki komputer,  który jest podpięty do internetu non stop. Na dysku tego komputera zapisana jest nasza strona.

Hosting to jest usługa w której oferowane jest miejsce na serwerze. Gdzie nie musimy myśleć o tych wszystkich technicznych sprawach, gdzie to jakaś nieznana siła zajmuje się konserwacją urządzeń i zapewnia im prąd. W ramach takiej usługi mamy wydzielony swój kawałek na dysku i zapewniony stały dostęp do strony.

Gdy wpisujemy adres www (domenę) w przeglądarce i otwiera nam się strona, to tak naprawdę otwiera się ona z tego właśnie serwera na którym utrzymujemy stronę.

Cover photo by Edho Pratama on Unsplash

0 0 vote
Article Rating