Jak ograniczyć liczbę starszych wersji wpisu w WordPressie

Bardzo pożyteczną funkcją w WordPressie jest zachowywanie rewizji, czyli poprzednich wersji wpisów czy stron. Dzięki temu w sytuacji gdy kilka osób edytuje treść i coś się rozjedzie/zepsuje, można przywrócić poprzednią wersję i… wskazać winowajcę ;o) Nie wszyscy potrzebują mieć kilkanaście, kilkadziesiąt wersji wpisu i na szczęście jest możliwość ograniczenia liczby zapisywanych rewizji.

Ustawienie limitu rewizji

W celu ustawienia limitu rewizji wystarczy, że zalogujesz się na FTP i do pliku wp-config.php, znajdującego się w katalogu głównym WordPressa,  dodasz:

define( 'WP_POST_REVISIONS', 10 );

Ta dziesiątka oznacza, że od teraz WordPress będzie zapisywał maksymalnie 10 wersji wpisu. Jak chcesz więcej/mniej to po prostu zmień tę liczbę.

Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć zapisywanie starszych wersji (nie zalecam) wystarczy, że zamienisz liczbę na “false”, czyli:

define( 'WP_POST_REVISIONS', false );

Jeśli chcesz przywrócić domyślne zachowanie, czyli nieograniczoną liczbę rewizji, po prostu usuń powyższą linijkę.

Usuwanie starszych wersji wpisu

Istnieje również możliwość pozbywania się starszych wersji wpisu bez konieczności ustawiania limitu za pomocą wtyczki Optymalizowanie Bazy Danych po usunięciu Rewizji. Plusem tego rozwiązania jest to, że możesz aktywnie pracować nad wpisem i mieć dostęp do wszystkich poprzednich wersji wpisu, a następnie uruchomić optymalizację, która usunie najstarsze z nich.

Wspomniana wtyczka oferuje dwie opcje, które można zastosować razem lub osobno:

  • usunięcie wersji starszych niż ileś dni – czyli ustawiasz np 30 dni i przy uruchomieniu optymalizacji wszystkie rewizje starsze niż 30 dni licząc od dziś zostaną usunięte. Zazwyczaj tego typu rewizje już i tak są niepotrzebne.
  • zachowanie iluś wersji – czyli jak przy ustawieniu limitu w pliku wp-config.php z tą różnicą, że przez jakiś czas w bazie zapisywana jest nieograniczona liczba, a po uruchomieniu optymalizacji wszystkie powyżej ustawionego limitu zostaną usunięte. Niektórym taka kombinacja może się przydać.

Plus, dzięki samej wtyczce zoptymalizujesz bazę danych i może zmniejszysz jej rozmiar.

4 2 votes
Article Rating