Niska cena strony – dzierżawa, a własność

Jest wiele ofert na rynku, które kuszą niską ceną za stronę lub wręcz jej brakiem. Niby wszystko jest jasne. Czego nie mówi się przy takich ofertach?

Nie mówi się tego, że tak naprawdę dostajesz wydzielony kawałek internetu w dzierżawie, a nie na własność. Zostajesz przywiązany do danego usługodawcy bez większej możliwości zmiany lub po prostu ta zmiana byłaby niekorzystna dla Ciebie.

Hosting

Zazwyczaj jedynym miejscem gdzie strona może działać jest serwer usługodawcy. W takich przypadkach bardzo często nie dostajemy nawet dostępu do serwera FTP. Co to dokładnie dla nas oznacza? Nie mamy na przykład jak zrobić kopii zapasowej naszego serwisu, bo nie mamy dostępu do plików. Nawet jeśli usługodawca robi kopie zapasowe to my do nich również nie mamy dostępu. Jeśli działanie hostingu nie spełnia naszych oczekiwań, strona działa wolno lub w ogóle często się nie otwiera a przyczyną jest serwer, to nie możemy ot tak po prostu przenieść się na inny hosting gdyż nasza strona może działać tylko na tym jednym. Jeśli cierpliwość się skończy, problemy nie zostają rozwiązane, pozostaje tylko porzucić naszą stronę i poszukać rozwiązania gdzie indziej. Pół biedy jak przynajmniej możemy odejść razem z domeną.

Domena

Domena jest jak Twoje imię. Raz nadane bardzo trudno jest zmienić. Ludzie przyzwyczajają się do nazwy domeny, zapamiętują ją lub do niej linkują z innych stron. Zdarza się, że darmową domenę, którą dostajesz wraz ze stroną otrzymujesz w dzierżawie na czas korzystania z usługi. Oznacza to, że nie jesteś jej właścicielem. Jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz potem chciał zmienić usługodawcę to nie będziesz mógł przejść z domeną, bo nie masz do niej żadnych praw. Dlatego tak ważne jest, abyś to Ty był właścicielem domeny. Zwracaj na to szczególną uwagę. Zmianę wyglądu strony można przeżyć, teksty na stronie jakoś odtworzysz, domeny możesz już nie odzyskać.

Cena

Jeśli opłata za stronę jest miesięczna to czy cena końcowa rzeczywiście jest tak atrakcyjna? Dobrze zrobioną stronę zmienia się na nową jak opony. Średnio co 3 lata, a 5 lat to takie maksimum. Jeśli cena miesięczna za taką usługę to 50zł/mc to po 3 latach jest to 1800 zł. Jasne, zazwyczaj jest w tym również opłata za hosting, jednak należy zastanowić się i policzyć czy końcowa cena którą zapłacimy jest rzeczywiście korzystna, a sama strona jakościowo jej warta.

Podsumowanie

Domena i hosting są najważniejszymi rzeczami na które należy zwrócić uwagę, a które niekoniecznie są oczywiste. Oczywiście dopóki nie nadejdzie dzień kiedy chciałoby się przejść dalej. Im cena niższa, tym bardziej trzeba uważać. Zawsze jest jakiś powód dla którego cena jest niska. W takich przypadkach najczęściej usługodawca liczy na to, że rezygnacja z usługi nie będzie po prostu dla ciebie opłacalna.

Autorem zdjęcia jest Tax Credits

0 0 vote
Article Rating