Kiedy warto zamówić indywidualny projekt strony

Było już o tym kiedy warto zamówić stronę opartą na szablonie, dzisiaj postaram się wyjaśnić w jakiej sytuacji indywidualny projekt strony będzie lepszym rozwiązaniem.

Wyobraźmy sobie, że idziemy do krawca, aby ten uszył nam ubranie. Najczęściej mamy już jako takie pojęcie czego potrzebujemy. Nawet jeśli jest to pojęcie bardzo ogólne jak sukienka czy garnitur. Najczęściej wiemy również na jaką okazję dany strój będzie nam potrzebny. Zadaniem krawca jest dobrać najbardziej odpowiedni materiał, zdjąć miarę i uszyć ubranie. Czy w sytuacji, w której wiemy, że potrzebujemy coś na siebie włożyć, ale kompletnie nie mamy pojęcia co i na jaką okazję idziemy do krawca? Nie… idziemy do sklepu z odzieżą i wybieramy to co w danej sytuacji najbardziej nam odpowiada, jest dostępne w naszym rozmiarze i odpowiada nam cenowo. Bardzo podobnie jest ze stroną www.

Strona na zamówienie

Strona szyta na miarę rządzi się innymi prawami niż strona oparta na szablonie. Przede wszystkim, aby dobrze zaprojektować stronę trzeba mieć najpierw przygotowaną treść strony.

Na treść strony składają się:

 • Materiały tekstowe
 • Filmy
 • Zdjęcia
 • Materiały graficzne (np. Logo)

Równie ważne są kluczowe informacje dotyczące naszej działalności:

 • W jakim kierunku rozwija się firma
 • Kto jest docelowym odbiorcą strony
 • Jaki jest cel strony
 • W jaki sposób pozyskujemy klientów
 • Czego nasi klienci szukają na stronie

Wielu z nas żyje w przeświadczeniu, że ludzie mają czas, aby podziwiać czyjąś stronę. Słowo daję, nie robi tego nikt poza naszymi rodzicami i konkurencją. Ci pierwsi pękają z dumy czytając każde słowo. Ci drudzy śledzą każdy błąd i notują każde dobre rozwiązanie. Natomiast ci, dla których nasza strona jest przygotowana, skanują ją w poszukiwaniu rozwiązania. Jeśli w ciągu pierwszych 30 sekund nie znajdą tego czego szukają idą dalej (najczęściej do konkurencji). Czy to znaczy, że starannie przygotowana szata graficzna jest zbędna? Nie, dobry design jest niezauważalny. Idealnie spina to co mamy do przekazania, ale nie przeszkadza w szybkim dotarciu do informacji.

Zanim zaczniemy pracę nad projektem musimy określić cele i przygotować treść strony. Dopiero mając ogólne założenia możemy przystąpić do projektowania.

Zysk długoterminowy

Zamówienie indywidualnego projektu strony internetowej ma sens wtedy, kiedy wiemy co chcemy osiągnąć. Samo projektowanie trwa zdecydowanie dłużej i jest bardziej złożone niż przy stronie opartej na szablonie. Za to zysk z dobrze wykonanej strony jest ogromny i długoterminowy. Nie czarujmy się, że raz zrobiona strona www starczy nam na zawsze. Niemniej jednak dobra strona www powinna wytrzymać kilkuletnią próbę czasu.

Co najważniejsze, indywidualne podejście w razie potrzeby pozwoli nam na rozwój strony. W przeciwieństwie do szablonu strona indywidualna daje nieograniczone możliwości. To doskonała okazja, aby wyjść krok naprzód, pomyśleć poza sztywnymi ramami i wdrożyć ciekawe rozwiązania. Coś co wyróżni nas na tle konkurencji i przyciągnie nowych klientów. Strona internetowa to inwestycja w nas i nasz biznes. Jak każda inwestycja docelowo powinna się zwrócić i przynieść dodatkowy zysk. W przeciwnym wypadku całość jest pozbawiona sensu.

Indywidualna strona www to prestiż

Każdy z nas chce mieć coś wyjątkowego, coś co wyróżni nas na tle konkurencji, coś co zapadnie ludziom w pamięć. Posiadanie niepowtarzalnej strony www, która w dodatku jest użyteczna, zdecydowanie podnosi wartość firmy w oczach jej klientów. Pamiętajmy jednak, że wygląd to nie wszystko. Równie ważny jest fakt czy nasza strona jest skuteczna. Czy potencjalni klienci znajdują na niej wartościowe i przydatne informacje. Czy mają ułatwiony kontakt z nami.

Kiedy warto zainwestować w indywidualną stronę www?

 • Kiedy określiliśmy co chcemy umieścić na naszej stronie
 • Kiedy wiemy kto jest naszym odbiorcą i jakich informacji poszukuje na naszej stronie
 • Mamy określone cele
 • Mieliśmy już okazję przetestować rynek, sprawdzić co działa a co nie

Indywidualny projekt strony to nie mały pikuś

Zamawiając indywidualny projekt strony musimy liczyć się z tym, że jej zbudowanie zajmie nieco więcej niż postawienie strony na gotowym szablonie. W zależności od stopnia rozbudowania i ilości niestandardowych rozwiązań, stworzenie nowej strony może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jak się łatwo domyślić długi czas realizacji przekłada się na wyższą kwotę inwestycji. Musimy zadać sobie pytanie czy jest to inwestycja, którą warto w danym momencie podejmować i w jakim czasie zacznie się zwracać.

Przy zamawianiu indywidualnego projektu strony całość decyzji projektowych powinna spaść na studio, które podjęło się zadania. Naszym zadaniem jako zleceniodawcy jest dostarczenie jak najbardziej szczegółowych informacji na temat tego co chcemy osiągnąć oraz wszelkich materiałów niezbędnych do stworzenia strony. Wtedy, przy udanej współpracy ze studiem projektowym, możemy liczyć na to, że nasza nowo powstała strona odniesie sukces.

0 0 vote
Article Rating