Jak stworzyć dobrą stronę www

Możesz nie przywiązywać wielkiej wagi do tego jak wygląda lub działa Twoja strona jeśli jest to dla Ciebie hobby lub utrzymujesz ją dla zabawy. Ale jeśli strona www ma być dla Ciebie narzędziem, które koniec końców ma pomóc w zarobieniu większej ilości pieniędzy, to trzeba ją brać na poważnie. Jeśli zastanawiasz się nad zatrudnieniem specjalisty, czytaj dalej. Mam nadzieję, że znajdziesz tu informacje, które pozwolą Ci znaleźć takiego specjalistę, który dostarczy najlepsze rezultaty.

Posiadanie procedury.

Posiadanie określonych wcześniej procedur, które pozwalają na stworzenie dobrze działających rzeczy, to klucz do sukcesu. To dzięki nim designer jest w stanie dostarczyć najlepiej działające rozwiązanie. Najlepszy możliwy produkt, który spełnia swoje zadanie w danej sytuacji. A to z pewnością nie jest bułka z masłem. Procedury mogą być różne w zależności od konkretnego projektu ale ich rdzeń zazwyczaj pozostaje ten sam lub jest bardzo podobny. Powiedzmy, że (na potrzeby tego artykułu) chcesz zamówić u mnie stronę www, w takim wypadku moja procedura będzie wyglądać następująco:

  1. Badanie
  2. Konsultacje
  3. Architektura informacji
  4. Makiety i prototyp
  5. Projektowanie
  6. Frontend i backend (programowanie)
  7. Wprowadzenie treści
  8. Testy przeglądarek i urządzeń
  9. Naprawianie błędów i wykańczanie
  10. Dostarczenie strony

W tym momencie pewnie zadajesz sobie pytanie, co do cholery….
– Czemu projektowanie jest dopiero na piątym miejscu na liście. Czy wszystkie te pozostałe rzeczy są naprawdę konieczne? Czemu nie przygotujesz paru projektów a ja wybiorę sobie ten, który mi się najbardziej podoba?

Wszystko to słuszne uwagi i bardzo dobre pytania. Sama mam dla Ciebie kilka w odpowiedzi:
– Chcesz zatrudnić specjalistę od www czy utalentowanego jasnowidza? Czy lubisz uprawiać hazard za prawdziwe pieniądze? Czy zapłacił byś za coś co może działać lub nie i co jest rezultatem głupiego szczęścia? Ja z pewnością nie.

– Ale co jeśli projekt który przygotujesz nam się nie spodoba? Po całych tych badaniach, szkicach i prototypach będzie za późno i zbyt kosztownie, żeby się wycofać.

– Dobre pytanie… Od tego są internetowe portfolia. Widziałeś moją stronę, sprawdziłeś moje realizacje, uważasz że to co robię jest brzydkie? Zakładam, że nie zwracałbyś się do mnie z prośbą o wycenę gdyby tak było, prawda?

O projektowaniu

Michał Anioł powiedział kiedyś, że każdy kamienny blok chowa w sobie gotową rzeźbę, zadaniem rzeźbiarza jest ją odkryć. Tak samo jest z projektowaniem. Twoja strona już tam jest, zadaniem projektanta jest ją odkryć. A najlepszym sposobem na to jest wykonanie badań, stworzenie makiet i prototypów. A kiedy już będziesz mieć działający prototyp wtedy dopiero można myśleć o tym jak go ładnie ubrać.
Załóżmy, że chcesz dostać się z punktu A do punktu B. Publiczny transport odpada, musisz kupić samochód. Czy wolałbyś kupić ferrari z trocinami w silniku który nie wyjedzie nawet z parkingu, czy raczej używany samochód ale taki który bezpiecznie dowiezie cię do celu?

Jeśli zaczynasz pracę nad stroną od zrobienia kilku wizualizacji automatycznie odwracasz skupienie z tego co działa na to co wygląda. Stworzenie ładnej acz pustej skorupki, może ładnie wyglądać na papierze ale rozpadnie się w drobny mak przy pierwszej próbie użycia. Dopiero kiedy masz mocne podstawy warto inwestować czas i pieniądze w upiększanie. Zaczynając od wizualizacji tracisz je na coś co może działać lub nie.

Jak stworzyć dobrą stronę www?

Zapomnij o wizualizacjach, zadawaj pytania, szkicuj, rób prototypy. Skup się na tym jak coś działa i jakie problemy rozwiązuje, a dopiero potem jak wygląda. Tak działa dobry design. Pominięcie etapów początkowych i przeskoczenie od razu do wizualizacji w jakimkolwiek projekcie to nic innego jak zabawa w zgadywanie. Ja osobiście nie mam czasu na zgadywanki, a Ty?

0 0 vote
Article Rating