Jak skutecznie pozbyć się aberracji chromatycznej ze zdjęcia

Ta potworna fioletowa obwódka i jej wstrętne siostry żółta, zielona i czerwona, do niedawna wpędzały mnie w niewielką depresję podczas obróbki własnoręcznie strzelonych zdjęć cyfrowych. Głównie dlatego, że nie dysponuję pro sprzętem przez wielkie PRO a kiedy kupowałam swojego Nikona d40 o obiektywach wiedziałam tylko tyle że jak dają dwa w cenie jednego to trzeba brać:-)

Jeśli interesuje Cię dokładna definicja aberracji chromatycznej to nie będę tutaj powielać treści które spokojnie można znaleźć w Wikipedii. Jednak przekładając to na język, który jeśli o mnie chodzi, jest bardziej zrozumiały, aberracja chromatyczna na zdjęciach pojawia się w rejonach o dużym kontraście i najczęściej przyczynia się do tego słabszej jakości obiektyw aparatu.

To tyle z definicji teraz zajmijmy się tym co jest naprawdę ważne, jak się tego pozbyć! Oczywiście najprościej było by kupić lepsze szkiełka, ale czasem i to nie pomaga:-) zwłaszcza w przypadku zdjęć już wykonanych (ehe ehehe).

Jest kilka sposobów na pozbycie się aberracji chromatycznej, można między innymi skorzystać z programów do obróbki zdjęć w formacie RAW które mają wbudowaną funkcję usuwania aberracji, lub używając filtrów w Photoshopie.

Nie twierdzę że gotowe sposoby są złe, ale zauważyłam że czasem przy skorygowaniu purpurowej otoczki pojawia się w innym miejscu otoczka innego koloru i cała dłubanina bierze w łeb a ja spędzam jakieś chore ilości czasu na znalezieniu idealnej pozycji dwóch suwaków. Aż w końcu, czytając świetną książkę Roba SylvanaTaking Stock natknęłam się na sposób który jest zarówno skuteczny jak i prosty. A co najważniejsze działa tylko na obszar dotknięty aberracją :-)

Rob opisuje krok po kroku jak usunąć aberrację chromatyczną przy użyciu Photoshop Elements przez co opis wykonania korekcji jest w mojej ocenie nieco zagmatwany. Dlatego bazując na idei Roba prezentuję jak skutecznie usunąć ze zdjęcia aberrację chromatyczną w Photoshopie.

Otwórz zdjęcie w photoshopie.

Aberracja Chromatyczna

W zakładce warstwy (layers) kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwę z tłem i wybierz „duplikuj warstwę” (Duplicate layer), albo po prostu zaznacz warstwę z tłem i użyj skrótu klawiszowego Ctrl+j (Cmd+j na macu)

Aberracja Chromatyczna

 Mając zaznaczoną skopiowaną warstwę kliknij na ikonkę „add vector mask” na dole zakładki z warstwami

Aberracja Chromatyczna

a następnie użyj skrótu Ctrl+Backspace (Cmd+Backspace na macu) aby wypełnić maskę czarnym kolorem lub zrób to ręcznie jeśli tak Ci wygodniej:-) Warstwa z maską powinna wyglądać teraz tak:

Aberracja Chromatyczna

Zaznacz miniaturę warstwy klikając w nią 

Aberracja Chromatyczna

a następnie wybierz z menu Filter » Blur » Gaussian Blur, najlepiej jest użyć rozmycia pomiędzy 15 a 25px, ja najczęściej używam 15px. Ale to już każdy może sobie dostosować do własnych potrzeb.

Aberracja Chromatyczna

Zmień „blending mode” warstwy (nie mam pojęcia jak to jest przetłumaczone w polskiej wersji photosklepu:-) na „color”

Aberracja Chromatyczna

 Zaznacz z powrotem maskę na warstwie i wciśnij klawisz „b” na klawiaturze lub po prostu wybierz pędzel z menu narzędzi. Upewnij się że masz wybrany miękki pędzel (ten z rozmytymi brzegami) w tym wypadku wielkości 15px a docelowo nie wiele większy niż zainfekowana aberracją krawędź

Aberracja Chromatyczna

zacznij zamalowywać fioletową kreskę i jeśli wszystko robiłeś/łaś zgodnie z instrukcją powinnaś/eś widzieć jak aberracja znika:-)

Aberracja Chromatyczna

Następnie zapisz, zamknij i zapamiętaj:-)

Jeśli kogoś ciekawi co to za fragment zdjęcia użyty
w tym poradniku to można go zobaczyć a nawet kupić na iStockPhoto oczywiście bez aberracji chromatycznej:-)

A Ty? znasz jakiś inny prosty i skuteczny sposób na pozbycie się aberracji chromatycznej?
Podziel się nim w komentarzach:-)

5 2 votes
Article Rating