Jak legalnie używać ładnych zdjęć na stronie www

Nie od dziś wiadomo, że dobrze dobrane zdjęcie potrafi przykuć uwagę w momencie gdy suchy tekst byłby pominięty. Nic więc dziwnego, że na własnej stronie chcemy mieć ładne zdjęcia, które dodatkowo przyciągną uwagę odwiedzających.

Każde zdjęcie ma swojego autora

Warto wiedzieć, że każda fotografia, objęta jest prawem autorskim. Nie można tak po prostu pobrać sobie znalezionego w internecie zdjęcia i umieścić na własnej stronie lub wkleić w artykule na blogu. Nawet jeśli podamy jego źródło i autora (chyba, że autor wyraźnie na to zezwoli). Bezprawne użycie zdjęć może skończyć się pozwem lub dość znacznym rachunkiem wystawionym na właściciela strony, zwłaszcza w przypadku stron komercyjnych czyli takich, które czerpią korzyści majątkowe ze strony.

Banki zdjęć

Wraz z rozwojem internetu, wzrosło zapotrzebowanie na zdjęcia w atrakcyjnej cenie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie powstały banki zdjęć gdzie czasem za kilka dolarów można kupić ładne zdjęcia do użytku komercyjnego.

  • shutterstock – wysokiej jakości zdjęcia za cenę około 14zł (3,25€) za małej i średniej wielkości zdjęcie
  • istockphoto – wysokiej jakości zdjęcia za cenę około 41,6zł (13$) za średniej wielkości zdjęcie
  • fotolia – bardzo dobrej jakości zdjęcia za cenę około 20,5zł (7$) za zdjęcie średniej wielkości
  • 123rf – dobrej jakości zdjęcia za cenę około 9,6zł (3$) za średniej wielkości zdjęcia

Darmowe sposoby

O ile kupno dwóch-trzech zdjęć na stronę firmową to jeszcze nie tak duży wydatek, o tyle przy stronie z blogiem, który prowadzony jest hobbystycznie opcja kupna zdjęcia do każdego nowego posta może nie wchodzić w grę. W takiej sytuacji najlepiej publikować zdjęcia własnego autorstwa. Często jednak nie mamy na to czasu, albo nie jest to naszą mocną stroną. Jeśli ktoś z naszych znajomych pasjonuje się fotografią może chętnie użyczyłby zdjęć do artykułów w zamian za umieszczenie podpisu i linku do portfolio.  Na tym jednak alternatywne sposoby się nie kończą. Jest kilka serwisów z których swobodnie można w takiej sytuacji skorzystać. Między innymi:

Być może jakość zdjęć umieszczonych w tych serwisach daleka jest od ideału, ale nie trzeba na nie wydawać ani grosza.

Umieszczanie darmowych zdjęć stało się ostatnio bardzo popularnym sposobem na zdobycie rozgłosu w branży. W sieci zaroiło się od serwisów z darmowymi zdjęciami doskonałej jakości. Są nimi między innymi:

Bardzo fajną sprawą do szybkiego wyszukania darmowych zdjęć są strony spełniające rolę agregatorów

Jeśli natomiast należymy do osób cierpliwych i systematycznych, to z czasem i przy odrobinie szczęścia możemy zgromadzić całkiem sporą bazę wysokiej jakości zdjęć. Komercyjne banki zdjęć takie jak istockphoto, czy shuttershtock raz w tygodniu, przez określony czas udostępniają jedno nowe zdjęcie do pobrania za darmo. Jedyne co trzeba zrobić to zarejestrować się i pamiętać o pobraniu nowego zdjęcia co tydzień.

Zawsze zapoznaj się z licencją lub regulaminem

Mimo, że za darmowe zdjęcia nie musimy płacić pieniędzmi to często trzeba spełnić pewne warunki, aby móc z nich korzystać za darmo. Najczęściej jest to podanie adresu strony lub linku do autora. Dlatego podane powyżej sposoby nie zwalniają z każdorazowego zapoznania się z treścią licencji dołączonej do zdjęć lub z treścią regulaminu na stronie udostępniającej zdjęcia i zastosowania się do warunków w nich zawartych.

 

5 1 vote
Article Rating