CSS3 – co to oznacza

W temacie “Jak składamy szablony” można przeczytać, że składamy je w oparciu o CSS(3) i HTML5. O ile HTML5 jest to coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać (to jest to co “pod maską”), o tyle CSS(3) jest to coś co sprawia, że nasza strona wygląda tak, a nie inaczej.

Język CSS3 wprowadził sporo zmian i udogodnień, które pozwalają na złożenie strony bez konieczności używania mnóstwa grafik. Dla przykładu, nie tak dawno temu, aby osiągnąć zaokrąglone rogi na stronie konieczne było użycie obrazków. Jeśli chcieliśmy dodać cień do tekstu lub użyć niestandardową czcionkę, trzeba było taki tekst dodać jako grafikę. Mogło to negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony i ograniczało dostępność – w szczególności jeśli nie dodało się alternatywnego tekstu). Te i wiele innych rzeczy można teraz łatwo osiągnąć w CSS(3) bez konieczności ładowania dodatkowych grafik. Zyskujemy dzięki temu m.in. na rozmiarze strony oraz na szybkości w jej działaniu. Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest to, że to właśnie CSS(3) umożliwiło tworzenie stron w responsive web design (hurra!).

Trzeba jednak mieć świadomość, że przeglądarki nie zapewniają w takim samym stopniu wsparcia dla tego języka. Niektóre z nich wspierają tylko wybraną część specyfikacji, a starsze wersje mogą w ogóle jej nie wspierać. Nie oznacza to, że strona w takiej przeglądarce nie będzie działać. Oznacza to tylko, że może nieznacznie różnić się wygądem. Czyli dla przykładu wspomniane wcześniej zaokrąglone rogi w starszych wersjach IE będą “kanciaste’.

0 0 vote
Article Rating